Szkło profilowe poprzez umiejętne wykorzystywanie przez architektów znajduje dzisiaj zastosowanie nie tylko jako atrakcyjna i unikalna alternatywa dla standardowych systemów przeszkleń fasadowych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom jest wykorzystywane na kilka innych, ciekawych sposobów.
SKÓRY SZKLANE / OKŁADZINY ELEWACYJNE


Pierwszym z nich i coraz popularniejszym jest wykorzystanie szkła profilowego jako tzw. „skóry szklanej”, czyli dodatkowej warstwy szkła stosowanej przed fasadą lub elewacją budynku. Dzięki sporym rozpiętością jakie uzyskuje szkło oraz minimalnemu udziałowi profili mocujących zastosowanie takie stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla standardowych skór szklanych wykorzystujących szkło płaskie. Niepowtarzalna optyka szkła z charakterystyczną „niedoskonałością” może stanowić bardzo efektowną formę wykończenia elewacji lub fasady budynku. W odpowiednim zastosowaniu dodatkowa warstwa szkła stanowi wspomagający ochronę cieplną budynku element, który może ograniczyć straty ciepła o ok. 30 – 40%. Często projektanci wykorzystują okazję, jaką stwarza dodatkowa warstwa szkła do efektownego jej podświetlenia tak, aby budynek wzbudzał sobą zainteresowanie i pozostawał „żywy” także po zmroku.

Atrakcyjnym wykorzystaniem szkła profilowego jest zastosowanie go jako wykończenie elewacji budynku. Niekoniecznie zawsze musimy być skazani na tradycyjne materiały elewacyjne jak tynki, ceramika lub aluminium. Szkło profilowe jest w tym wypadku bardzo ciekawą alternatywą, a zastosowanie go w wersji np. piaskowanej, emaliowanej lub z wyszukanym sposobem mocowania nada budynkowi niepowtarzalny charakter.
PRZESZKLENIA ZEWNĘTRZNE


Dzięki tym samym cechom co w wypadku „skór szklanych” szkło profilowe pozwala na wykonywanie niestandardowych dużych przeszkleń, zapewniających dostarczanie do budynków naturalnego światła w żądanej ilości. Dodatkowo poprzez wspomagające termikę materiały izolujące , instalowane w przestrzeni wewnętrznej szkła zapewniają, że rozproszone światło wprowadzane do budynku posiada przyjemną jakość, a dodatkowo eliminujemy konieczność stosowania dodatkowo drogich i niekoniecznie estetycznych elementów zaciemniających takich jak żaluzje, zasłony lub rolety. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie nie do przecenienia w obiektach sportowych, edukacyjnych i przemysłowych, gdzie odpowiednia jakość światła rozproszonego efektywnie wspomaga koncentrację i samopoczucie osób przebywających w środku.
ŻALUZJE SZKLANE


Bardzo efektownym rozwiązaniem jest zastosowanie naszego materiału jako żaluzji lub tzw. łamaczy światła. Tutaj wyjątkowo duże możliwości szkła profilowego w zakresie rozpiętości pomiędzy punktami podparcia pozwalają na projektowanie lekkich i estetycznych przysłon. Szkło nawet stosowane poziomo może uzyskiwać rozpiętości do ok. 3m, co w żadnym wypadku nie uda się przy wykorzystaniu standardowego szkła płaskiego. Przekrój w kształcie ceownika pozwala szkłu nie tylko na ekstremalnie wysoką wytrzymałość mechaniczną, ale stanowi także dodatkowy atut w ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem i tym samym przegrzaniem pomieszczeń. W galerii takich rozwiązań można obejrzeć projekty, gdzie szkło pełniące funkcję żaluzji może być zamontowane w sposób stały lub przy odpowiednim połączeniu z systemami automatycznymi lub mechanicznymi jako element ruchomy. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie chętnie pomagamy w zaprojektowaniu konstrukcji wsporczej oraz elementów mocujących, które zawsze mogą być dopasowane do architektury i konstrukcji budynku.
ŚCIANKI WEWNĘTRZNE


Kolejną propozycją jest zastosowanie przeszkleń jako ścianki wewnętrzne. Zarówno w rozwiązaniu szklenia pojedynczego jak i podwójnego wewnętrzna ściana działowa może wnosić interesujący efekt w wykończeniu i architekturze wnętrz. Ściana wewnętrzna ze szkła profilowego zazwyczaj może być mocowana tylko do podłogi i sufitu, a przy odpowiednim zaprojektowaniu miejsca umieszczenia profili mocujących (profile mocujące zainstalowane w podłodze lub suficie) może składać się wyłącznie ze szkła. Wewnętrzne ściany ze szkła profilowego pozwala na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego wewnątrz budynku i ograniczone do minimum stosowanie materiałów nieprzezroczystych.
MOCOWANIE PUNKTOWE


W ostatnim czasie producent szkła w kooperacji z dostawcą systemów mocowania punktowego rozszerzył asortyment o szkło profilowe z otworami. Wykorzystując taki produkt możemy wykonywać przeszklenia pozbawione jakichkolwiek profili mocujących, a szkło w całości montowane jest do konstrukcji budynku poprzez tzw. rotule, które dzięki niewielkim wymiarom pozostają praktycznie niezauważalnym elementem. Oprócz samej dostawy materiałów tzn. szkła i mocowań zapewniamy możliwość dokonania obliczeń i doboru sposobu i formy mocowania odpowiednio do założeń konstrukcyjnych danego projektu. Takie kompleksowe rozwiązanie jest bardzo wygodne w projektowaniu i bardzo efektowne w wykonaniu. Podstawowym wykorzystaniem szkła profilowego z mocowaniem punktowym są np. dodatkowe powłoki szklane na elewacjach lub balustrady.
PRZESZKLENIA ŁUKOWE


Oprócz przytoczony powyżej sposobów na zastosowanie szkła profilowego pragniemy podkreślić wyjątkową predyspozycje szkła profilowego do wykorzystania go w przeszkleniach łukowych. Stosunkowo niewielkie szerokości szkła profilowego umożliwiają na wykonywanie szkleń w bardzo szerokim zakresie wielkości promieni – od minimalnych łuków o promieniu nawet 1,5 - 2m do bardzo dużych, gdzie krzywizna widziana jest dopiero z dalszych odległości. Prosty system montażu i szybka instalacja czynią takie rozwiązania bardzo efektownymi i bardzo ekonomicznymi w porównaniu z np. przeszkleniami ze szkła giętego float.

Systemy szkła profilowego