WYMIARY


Szkło profilowe wytwarzane jest w dwóch podstawowych typach oraz kilku szerokościach.
Podstawowe dwa typy szkła różnią się od siebie wymiarami szkła w przekroju. Pierwszy typ to szkło 41/6, którego wysokość flanki, czyli krótszego boku ceownika, to 41mm, a grubość szkła to 6mm. Drugą odmianą jest szkło 60/7, którego wysokość flanki to 60mm przy grubości szkła 7mm. Szkło w typie 60/7 daje nam większe możliwości w zakresie maksymalnych wymiarów przeszkleń jakie możemy uzyskać.

Dla szkła profilowanego istnieje kilka typowych szerokościach. Szkło w typie 41/6 może mieć szerokość 232, 262, 331 lub 498mm, a szkło 60/7 – 232, 262 lub 331mm. O ile wymagania projektowe lub estetyczne nie wskazują inaczej to ze względów użytkowych zalecamy stosowanie szkła w szerokości podstawowej jaką jest 262mm. Szkło o tej szerokości jest szkłem zazwyczaj dostępnym w magazynie w najszerszej gamie wzorów i powłok.

Długości szkła są dowolne w zakresie od 0,4 do 6 a nawet 7m. Należy pamiętać, że maksymalna długość szkła w zastosowaniu musi być każdorazowo sprawdzona pod kątem jego wytrzymałości mechanicznej.
BEZPIECZEŃSTWO


W zakresie ochrony i bezpieczeństwa szkło profilowe może być wyposażenia w podłużne druty stalowe w ilości 8 lub 10 sztuk. Taki rodzaj szkła zapewnia podwyższone bezpieczeństwo w kontakcie z ciałem ludzkim, gdyż nawet po zbiciu takiego szkła poszczególne kawałki są utrzymywane na miejscu właśnie przy pomocy drutów.

Innym sposobem na podwyższenie bezpieczeństwa i wytrzymałości szkła jest zastosowanie procesu obróbki termicznej jaką jest hartowanie. Szkło hartowane charakteryzuje się zarówno dużo 4-5 krotnie wyższą wytrzymałością mechaniczną niż szkło niehartowane oraz bezpiecznym kształtem odłamków po zbiciu – szkło hartowane rozpada się na wiele drobnych odłamków o bezpiecznym kształcie. Stosowanie szkła hartowanego jest wskazane lub niekiedy wręcz konieczne, jeżeli określają to przepisy prawa budowlanego lub względy funkcjonalne.
ESTETYKA


Istnieje kilka wariantach wzorów na powierzchni szkła. Standardowe szkło posiada wzór standardowy tj. drobną nieregularną strukturę, a oprócz niego mamy do dyspozycji wzory niestandardowe których wygląd można obejrzeć w galerii na dole strony.
Każde ze szkieł bezpowłokowych może być także poddane procesowi piaskowania na wewnętrznych powierzchniach. Poprzez piaskowanie zmieniamy wygląd szkła na „wybielony” oraz zapewniamy większe rozproszenie światła, a tym samym ograniczamy widzialność poprzez szkło.
KOLORYSTYKA

W zakresie kolorystyki istnieją dwa sposoby na zmianę koloru szkła. Pierwszym z nich jest naniesienie twardej, odpornej na uszkodzenia powłoki, która dodatkowo spełnia funkcję przeciwsłoneczną lub w przypadku powłoki niskoemisyjnej – ochrony cieplnej. Oprócz szkła standardowego tzn. bez powłoki (kolor neutralny/jasnozielony) możemy wybrać wersję niebieską, brązową, a szkło z powłoką niskoemisyjną jest delikatnie szaro-zielone z możliwymi kolorowymi refleksami, które są naturalną cechą takiej powłoki.
Producenci oferują także szkło o „low iron”, które poprzez zmodyfikowany skład chemiczny jest szkłem odbarwionym tzn. pozbawionym w maksymalnym stopniu zabarwienia.

Różnica pomiędzy szkłem standardowym (lekko zielonym) a szkłem odbarwianym low iron (bezbarwne).

Różnica pomiędzy szkłem standardowym (lekko zielonym) a szkłem odbarwianym low iron (bezbarwne).


Innymi sposobami na uzyskanie koloru w przeszkleniu jest również zastosowanie specjalnych wkładek (także termoizolacyjnych), które nadają odpowiedni kolor. Oprócz wszystkich powyższych wersji kolorystycznych możliwe jest wykonanie szkła hartowanego i emaliowanego, w którym możemy zastosować emalię ceramiczną w kolorze z palety RAL. Rozwiązanie takie stosowane jest głównie do przeszkleń pojedynczych nieprzeziernych, ale również jako np. jedno ze szkieł w zestawie szklanym.
WZORY SZKŁA

Systemy szkła profilowego